• BIST 110.059
  • Altın 175,012
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Sakarya : 26 °C

Belediye Çiftçiler Gününü Kutladı

Belediye Çiftçiler Gününü Kutladı
Akyazı Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 2.si yapılan Dünya Çiftçiler Günü etkinliklerinde Akyazılı çiftçiler Akyazı’da buluştu.

Organizasyonunu Akyazı Belediye’nin yaptığı Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Akyazı Ziraat odası, Sakarya Süt üreticileri birliği, Sakarya Damızlık sığır yetiştiricileri birliği, Sakarya Arı yetiştiricileri birliği‘nin de Proje ortağı olduğu 2.geleneksel Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri Akyazı Kapalı Pazar yerinde  yapıldı .

Akyazı Belediyesi tarafından düzenlenen 2.Geleneksel Dünya Çiftçiler Günü etkinliklerinde geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl oldukça fazla katılım sağlandı. Akyazı’dan ve Sakarya genelinden bir çok çiftçinin ve tarım firmasının Traktör korteji, büyükbaş ve küçükbaş hayvan, zirai aletler standı, tarım ilaçları standı,süs bitkileri standı ve yerel üretici stantları gibi bir çok stantları ve 5000 civarında katılımcıyla  yoğun ilgi gösterdiği  2.Geleneksel Dünya çiftçiler günü etkinliklerinde katılımcılara çeşitli hediyeler Keşkek Pilav Bal şerbeti ve Milli içeceğimiz ayran gibi ikramlar sunuldu ve  En güzel Buzağı yarışmasının da yapıldığı  etkinliklerde Buzağı sahiplerine Altın ödülleri de verildi.  Bu yıl Akyazı’da yapılan Dünya Çiftçiler günü etkinlikleri hem fuar havasında hem de neşeli ve dolu dolu geçti.

AKYAZI’DA MUHTEŞEM KORTEJ GEÇİSİ

Yaklaşık 40 traktörün katıldığı ve Akyazı Kapalı Spor Salonu önünden başlayan Kortej geçişinde traktör üzerine çıkan Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Akyazı Kaymakamı Erdoğan Beypınar Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar, Akyazı Ak Parti İlçe Başkanı Nail Kahveci, Akyazı ilçe Tarım Müdürü Murat Özer ve Belediye Meclis üyeleri ile birlikte halkı selamlayarak etkinlik alanı olan Akyazı kapalı pazaryerine geçildi yapılan kortej geçisi ile start alan etkinlikler, burada devam etti.

PAZARKÖY İLKÖĞRETİM MEHTERAN TAKIMI ETKİNLİKLERİ SÜSLEDİ

Akyazı Pazarköy ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırladığı Mehteran takımı protokol trübünü önünde yer alarak hem katılımcılara hem de protokol üyelerine mehter marşlarını çaldılar.

AKYAZI BELEDİYESİNDEN KATILIMCILARA MİLLİ İÇECEK AYRAN, KEŞKEK, PİLAV, KABAK TATLISI BAL ŞERBETİ İKRAMI

Akyazı Belediyesi tarafından Dünya Çiftçiler gününde katılımcılara geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından milli içecek olarak kabul edilen ayran  ve bununla birlikte Keşkek, Pilav,  Kabak Tatlısı ve bal şerbeti yaklaşık 5000 civarında katılımcıya ikram edildi..

Bunlarla birlikte katılımcılara Akyazı Belediyesi tarafından hazırlanan Akyazı belediyesi Faaliet raporu broşür kitap, not defterleri de verildi.

BAŞKANLARDAN SELAMLAMA KONUŞMASI

Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar “verimi yüksek tarım alanlarında sanayileşmeye müsaade etmeyelim ”

2.Geleneksel Dünya Çiftçiler Gününde selamlama konuşma yapan Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar “Mübarek olsun 3 aylar başladı Bu günde Regaip Kandili olması münasebetiyle öncelikle herkesin Regaip kandili Her yıl kutlanan ve Geleneksel Hale gelen Dünya çiftçiler günü etkinliklerini tertip ve Organize eden Akyazı Belediye Başkanımız sayın Yaşar Yazıcı’ya  öncelikle teşekkür ediyorum  Çiftçilerimizin de Dünya Çiftçiler günü kutlu olsun diyorum . İlimizdeki verimi yüksek tarım alanlarını koruyalım buralarda sanayileşmeye müsaade etmeyelim bu anlamda özveri gösteren  ve  buna müsaade etmeyen Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi ”

Akyazı ilçe Tarım Müdürü Murat Özer  “Tarım ve Tarımcılıkta teknolojiyi takip etmek önemli ”

Akyazı İlçe Tarım Müdürü Murat Özer “ sözlerime öncelikle regaip kandilinizi kutlayarak başlamak istiyorum. Bugün burada buluşmamıza vesile olan tarımcıları unutmayan Bizleri bu alanda fuar havasıyla tarımın gelişen  teknolojisi ve modern imkanlarla Geleneksel Dünya  Çiftçiler Günü etkinliklerinde buluşturan  tarıma ve tarımcılığa bugüne kadar verdiği desteklerle bizlerin ve halkın  büyük teveccühünü kazanan Akyazı Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Yazıcı ’ya teşekkür ediyoruz. Tarım ve tarımcılık bu ülke için büyük önem arz etmekte tarımcılık ile  uğraşanlarında da üzerine düşen gelişen teknolojiyi bu ve benzeri tekinlik ve fuarlarda takip etmesi kendi verimliliğini ve üretkenliğini arttırmada çok önemlidir.” dedi

Akyazı Belediye Başkan Yaşar Yazıcı “ Her yıl geçtiğimiz yıldan daha büyük bir şekilde Dünya Çiftçiler Günümüzü Fuar olarak kutlayacağız”

 Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı “Öncelikle tüm İslam aleminin ve buradaki herkesin regaip kandili mübarek olsun. Akyazı Belediyesi olarak bu yılki dünya çiftçiler günü etkinliklerimizi geçtiğimiz yıllara oranla daha da büyüterek yapma gayreti içerisinde olduk ve gelecek yıllarda da artık burayı fuar alanına dönüştürüp etkinliklerimizi fuar olarak kutlamaya devam edeceğiz. Bizim çiftçimiz  alnının teriyle, bileğinin gücüyle, helalinden çalışıyor ve kazanıyor. Akyazı’nın çiftçileri her yıl bu etkinliğin daha da güzelini hak ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız tarımsal gelişim ve araştırma projesi kapsamında bir çok çiftçimize eğitimler vererek tarımcılık konusunda gelişmelerini sağladık. Belediye olarak tarımın ve tarımcılığın gelişmesinde her zaman elimizden geleni yapmak gayreti içerisinde olduk ve her zaman da olacağız  ”  dedi

Akyazı kaymakamı Erdoğan Beypınar “Tarımcılık her zaman gelişmeli “

Akyazı kaymakamı Erdoğan Beypınar “Herkesin Regaip kandili mübarek olsun. Akyazı Belediyesi tarafından organize edilen Geleneksel Dünya Çiftçiler Günü etkinliklerine Halkımız büyük teveccüh ile katılım sağladılar. İlçemiz insanının en sevdiğim yönlerinden biri de tarıma,tarımcılığa ve toprağa olan tutkusudur.  İlçemizde tarıma ve tarımcılığa destek veren kuruluşlar her geçen gün desteğini arttırmakta ve tarımın ve tarımcılığın gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadırlar. İlçemiz insanlarının da tarımın gelişmesi adına büyük önemi olan bu tarz etkinliklere katılarak kendilerini geliştirmesi de takdiri hak etmektedir. Ülke ekonomisine büyük katkısı olan ve geçtiğimiz 1930 yıllarında zirve durumunda olan ve bugüne kadar belirli oranlarda düşüş yaşayan Tarımcılık her zaman geliştirilmeli ve yeniden tarımcılıkla uğraşanların sayısı arttırılmalıdır. Buda teknolojiyi takip etmekten geçer  bu etkinliğin oluşmasında ve geleneksel hale getirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum“dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu “Akyazı Çiftçisi ile Gurur duysun ”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu “ Sakarya Büyükşehir belediyesi olarak bugüne kadar tarımın ve tarımcılığın yanında olduk desteklerimizi hiçbir zaman esirgemedik bundan sonra da esirgemeyeceğiz.üzerimize düşen ne varsa gerek maddi gerek manevi her zaman onlarla birlikteyiz ve yanındayız Akyazılı çiftçilerin bugün burada gösterdikleri emek ve  yoğun katılımdan dolayı ben onlarla Gurur duydum Akyazı’da çiftçisi ile gurur duysun dedi.

BAŞKAN YAZICI’YA PLAKET

Etkinliklere katılan firmalardan Tarıma ve tarımcılığa verdiği desteklerden ötürü Akyazı belediye Başkanı Yaşar Yazıcı’ya teşekkür ve plaket takdim edildi

EN GÜZEL BUZAĞI YARIŞMASI YAPILDI

20 Buzağı’nın katıldığı ve hem Altın hem mansiyon ve yem ödüllü Buzağı yarışmasında 5 juri üyesi ile yarışmaya katılan buzağılar Buzağı’nın dış görünümü,Yaşa göre gelişimi,Sağlıklı görünümü,Irkının özelliğini taşıyıp taşımadığı tırnak bakımı,En fazla 2 aylık ve damızlık olup olmadığı değerlendirmeye alınarak puan verildi.

1.ci Hasan Saka’nın 12 Numaralı Buzağısı seçildi 2 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.

Juri üyelerinin oylamakta zorlandığı finale kalan 3 buzağı yeniden juri üyelerinin önünden geçirildi oylama neticesinde çok az puan farklarının yaşandığı bu 3 buzağı arasından 12 Numarayla yarışmaya katılan Hasan Saka’nın buzağısı 53 Puanla en güzel buzağı  olarak 1.nci seçilerek 2 cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

2.ci olan buzağı ise 16 Sırt numaraları Mehmet Furuncu’nun Buzağısı oldu juri üyelerinin değerlendirmesi ile 1 puanlık fark ile 52 puan alarak 2.ci olan 16 numaralı buzağı sahibi Mehmet Furuncu 1 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.

3.olan İsa yeşiltaş’a ait buzağı ise 1 olan buzağı ile 2 puan 2.olan buzağı ile de 1 puanlık farkı vardı  yarışmayı juri üyelerinden aldığı 51 puan ile 3.ncü olarak bitiren İsa Yeşiltaş’a ait buzağı ise 2 çeyrek altın ile ödüllendirildi. Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Başkan Zeki Toçoğulu verdi.  Yarışmaya katılan fakat dereceye giremeyen diğer buzağılar ise yem ve küspe hediye edildi.


Bu haber toplam 1851 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim