• BIST 110.932
  • Altın 174,978
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Sakarya : 21 °C

Akyazı'yla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı

Akyazı'yla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı
Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, medyabar.com canlı yayınında Kuzuluk Mahallesi'ne 150 yataklı fizik tedavi merkezi, golf sahası, kongre merkezi ve termal yatırımlar yapacaklarını müjdeledi. Akcan, bu canlı yayında Akyazı'yla ilgili tüm merak edilenle

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan Medyabar ve Haber264'ten canlı yayınlanan programın bu haftaki konuğu oldu. Akcan, 1 saatten fazla süren canlı yayında Akyazı'yla ilgili merak edilen tüm konuları açıklığa kavuşturdu.

 

Gazeteci Raif Ugan'ın moderatörlüğünü yaptığı programa Adapazarı Akşamhaberleri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz ve Yenisakarya Gazetesi Haber Müdürü Engin Arapoğlu konuşmacı olarak katıldı.

 

Başkan Akcan, program boyunca okuyucuların medyabar.com ve Twitter üzerinden sordukları da yanıtladı. Akyazı'da bir çok projeyi hayata geçireceklerinin sözünü veren Başkan Akcan, en büyük müjdeleri ise Kuzuluk Mahallesi için verdi.


Akyazı'ya 150 yataklı fizik tedavi merkezi

Başkan Akcan, Kuzuluk'a merkez konumunda olacak 150 yataklı bir fizik tedavi merkez yapılacağını söyleyerek, "Turizm alanında Karasu diyorlar ama imar planına göre ilk sırada Akyazı var. Bu konuda turizm konusunda çalışmalar var. Sağlık turizminin de buraya gelmesi için çalışıyoruz. 150 yataklı bir fizik tedavi merkezi Akyazı'da yapılacak. Bu potansiyeli Akyazı'ya çemeye çalışacağız. Her şey hazır şu anda imzaların atılması kaldı. Güzel bir pazar var, bu pazarı inşallah buraya çekeceğiz. Akyazı güzel olacak. Çarpık yapılaşmaya müsade etmeyeceğiz. Sapanca'da görüyoruz, dağın ortasında betonlar var. Buna izin vermeyeceğiz. Sadece termal turizm değil. Kuzuluk'a her yıl 600-700 bin kişi geliyor. Bu insanlar sosyal aktivite arıyorlar. Göl park, şemsiyeli park yapıyoruz. Akyazı'da yapıyoruz Akyazı Kültür Parkı var. 25 dönümlük atıl bir yer vardı, oraya yapacağız. Akyazı'nın sosyal alanlara ihtiyacı var. İyi bir mesafe aldık bu konuda." dedi.

 

Termal, spor yatırımı ve kongre merkezi

Kuzuluk'ta golf sahası ve büyük bir kongre merkezi projelerini hayata geçirmeyi planladıklarını ifade eden Akcan, "Akyazı'nın geleceğiyle ilgili gelen sorulara bayılıyorum. Golf sahası yapılacak mı, termal çalışmalar yapılacak mı soruları şu anda Mustafa İsen'le görüşmede. Afyon'da termal otelden bakınca taştan başka bir şey gözükmüyor. Kongreleri, toplantıları burada yapacaklar artık. Kuzuluk'ta öyle bir kongre merkezi yapacağız. 2-2 buçuk yılda yapacağız." diye konuştu.

 

Kuzuluk'a 50 milyonluk yatırım geliyor

Kuzuluk'un toplamda 50 milyon lira değerinde olan yeni projelerle bambaşka bir yer haline geleceğini söyleyen Akcan,"Orman Park'ı açacağız, 1 buçuk milyonluk bir yatırım yaptık. Eskiden vatandaş bakmazdı bile. Ama şimdi değişecek. Aksa Tepe'yi yaptık. Bunların hepsi Kuzuluk'ta. Kuzuluk bugün Akyazı'nın değil Türkiye'nin gözdesi haline geldi. Şimdi oraya 50 milyonluk bir yatırım geliyor. Onun dışında tüm Akyazı'nın geneli için çalışmalarımız var. Bu konuda Mustafa İsen ve diğer milletvekilleri açılması gereken tüm kapıları bize açıyorlar. Mustafa İsen'in vasıtasıyla burada iki ayda yapacağımız işi iki günde yapıyoruz. Akyazı'dan bir yatırımcı geldiği zaman bir yatırım yapacağız bize yer gösterir misin diyince biz göstereceğiz. Akyazı'da her şey düzenli ve tertipli olacak." ifadelerini kullandı.


Akyazı'nın kötü imajı akıllardan silinecek

Başkan Akcan ilçenin asayiş olayları konusundaki kötü imajını 4-5 yılda akıllardan sileceklerini belirterek, "21 ton esrar 10 yılda yakalandı. 30 Mart'tan sonraki 10 yıla bakın, bundan sonra kaç ton yakalancak, görelim. Onu konuşuruz daha sonra. İmaj sorununu çok daha hızlı aşacağız. Tarım arazileri için büyük desteği var. Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar benim sınıf arkadaşımızdı. Kenan Sofuoğlu yeğenimiz, bunlar Akyazı'nın adını dünyaya duyuruyorlar. Biz de bu kötü düşünceleri sileceğiz akıllardan. 21 ton konusunu 10 yıl sonra yine yaparız inşallah. Akyazı, Sakarya'nın ve Marmara'nın en gözde ilçesi olacak. Burada dile getireceğiniz her şey gerçekleşecektir. 4-5 yılda bu düşünceler akıllardan silinecektir." şeklinde konuştu.

 

Terminali merkezi bir yere yapacağız

İlçede merkezi bir alan yeni otobüs terminali inşa edeceklerini kaydeden Başkan Akcan, "Terminalin yerini belirledik. 30 bin liraydı, yapacağız diyince bu ücret 250 bin liraya çıktı. Terminal şu anda Akyazı'nın gelişmeye hazır bir noktasında. Merkezi yer oldu. Hastanemizin nerede olduğunu biliyorsunuz, sınırları biliyorsunuz. Uzak yerdeki insan hastaneye gitmek için 3 vasıtayl hastaneye gidiyor. Terminalden hastaneye tek vasıtayla gidecekler. Bunlar he deyince olmuyor. TIR'ların şehire girmesi yasak ama sokaklara gir görürsün. TIR parkı yaptık, oraya çeksin. Şu ana kadar ne dediysek hepsini birer birer yapıyoruz." dedi.

 

Bu halk bize değer vermese sarı kartı gösterirdi

Başkan Akcan, vatandaşların kendisine seçimde teveccüh gösterdiklerini ifade ederek, "Yüzde 62 oy aldık. Bu bir rekordu ilçede oy konusunda aldık. Mesleğimde 19 yıl Akyazı'da geçti. Akyazı bundan 15-20 yıl önce olaylarda birinci sıradaydı şimdi daha ilerlerde. 2004'te ilk seçimlere girdim. 2014'te başkanlık görevine geldim. Akyazı'daki eksikliklerin neler olduğunu biliyordum. Acillen neler yapılması gerektiğini biliyorum. Göreve gelir gelmez iki tane sel felaketi yaşadım. Geyve ve Hendek'i toplasan Akyazı kadar olmamıştır. Bayağı bir sıkıntıya girdik o zaman. 18 aylık bir sürede 3 tane seçime girdik. Hep belediyelere yüklendiler. Her seçimde birinci çıktım. Bu halk bize kıymet vermese sarı kartı gösterirlerdi. Bizi hep Sakarya'da birinci parti yaptılar. Biz de onların bize verdiği değere laik olabilmek için gece gündüz çalıştık." diye konuştu.


Yoğun bölgelere gençlik merkezleri kuruyoruz

İlçedeki nüfusu yoğun olan bölgelere gençlerin zaman geçirebileceği gençlik merkezleri kuracaklarını belirten Başkan Akcan, "Akyazı'da bütün okulların ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Milli Eğitim'e değil bize yükleniyorlar artık. Sadece okul çocuklarını kucaklamamız yeterli olmadı. Bu kez ana merkezlerdeki köylerde gençlik merkezi açmaya başladık. Bunları yapıp, buralara sahip çıkacak kişilere bırakacağız. Bu merkezlerde santranç, pinpon, internet gibi zaman geçirecekleri yerler var. Bu şekilde Akyazı belli bir noktaya getireceğimize inanıyorum. Akyazı'ya güzel bir nesil yetiştireceğiz." dedi.


İhaleler şeffaf değil diyorlar, her şey yasalara göre

Belediye olarak ihalelerde şeffaf olunmadığı iddialarına değinen Başkan Akcan, "İhaleyi şeffaf yapmadın diyorlar, komisyon kurmuşumdur. Bunu yasalara göre nasıl yapılacağı bellidir. Kimse buna aykırı davranamaz. Eğer yapılan ihalelerde iğne ucu kadar yanlış görüpte savcılığa gitmeyen namerttir dedim. Kimse gitmedi. Bir tanesi de var burada sürekli yazıp duruyor. Biz de cevapsız bırakmıyoruz. Başkan yardımcılarıyla her hafta toplarım. Müdürleri ayda bir kez toplarım. Mutlaka bana fikir verin derim." diye konuştu.

 

Bütün asfalt önümüzdeki yıl bitecek

Başan Akcan, bir dahaki yıla kadar ilçedeki tüm yolları asfaltlamış olacaklarını kaydederek, "Büyükşehir'in yapacağı ana caddelere onlar bakar. Büyükşehir-Akyazı diye ayrım yapmıyoruz. Ana Caddeleri Büyükşehir, Ara sokakları da biz yapacağız. Kuzuluk turizm bölgesi, İhlas oraya 21 yıl önce geldi. O zaman yapılması gerekiyordu biz şimdi yapıyoruz. Ana yollar bir buçuk iki ay içinde, köylere varıncaya kadar sıcak asfalt atacağız. Önümüzdeki yıl hepsi bitecek. Asfalt işini tabiki borçlanarak yapacağız. Belediyeye göreve geldiğimde kredi çekmeye gittim, 1 lira bile çekemedim. Kredim dolmuş. 10 milyonluk iş yaptık bugüne kadar." ifadelerini kullandı.

 

Kuzuluk'a İstanbul'dan defineciler geldi

Kuzuluk'taki kaçak define aramalarına müsade etmediklerini söyleyen Başkan Akcan, "Kuzuluk çok tarihi bir yerdir. Aksa tepeden çocukluğumuzdan beri hep merak ederim, altın var diye. Aksa Tepe projesini söyledim. Yolu yaparken oraya define arıyorlar dediler. İki delik açıldı oraya, kamera koydular attılar içine. İstanbul'dan 5 kişi geldi arıyalım diye defineci. Biz bunu yapamayız, Valilik'ten alın kazın yapın dedik. Bazı şeyleri burada söyleyemiyorum ama bıktık artık yani. Definecilere söyledik, bir tanesi çıktı Valilik'ten izin aldı geldi kazdı, rahatladı. Ama dedi ki Hasan Hoca altını aldı dediler. Nereyi kazarsan orada define arıyorlar diyecekler. Yasalardan çok korkarım ben." dedi.
 
Hareket eden 50 küsür projemiz var

Başkan Akcan, ilçede şu anda devam eden 50'den fazla projenin olduğunu belirterek, "Ballıkaya Barajı Akyazı'nın dönüm noktası olacaktır. Ballıkaya tüm Sakarya'ya su verecektir. Su havzası olarak Sapanca Gölü'nden büyük. Akyazı'nın bir turizm merkezi ve bir gölü olacak. Buraya sahip çıkıyoruz. Ballıkaya turizm açısından dışarıdan Akyazı'ya katkılı olacaktır. Şu anda hareket eden 50 küsür projemiz var şu anda. Çok atıyorsun diyorlardı o zamanlar, az atıyormuşum yani şimdi anladım." ifadelerini kullandı.

 

a-1.jpgh1.jpgh2.jpg

 

Bu haber toplam 3776 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
au
08 Haziran 2016 Çarşamba 16:17
16:17
tokiye acilllllllllllll asfalt istiyoruzzzzz bıktık toz yutmaktan!!!
üvey kuzuluk
07 Haziran 2016 Salı 13:04
13:04
bırak 1 sene daha 1 ay daha beklicek sabrı kalmadı kuzuluğun bırak golf sahasını yol yap yollllll başkan
recep sıtar
07 Haziran 2016 Salı 08:57
08:57
hep pış pışş hep pışş pışş uyuda büyü hep hikaye bu millet saf zaten 3 yılda bitmez mi bu kuzuluk yolları pan yoksa hiç kalkışma bu işlere bizide sabah akşam toz yutturma be kardeşim bir oy verdik bin pişman olduk
recep sıtar
07 Haziran 2016 Salı 08:54
08:54
hasan başkan bırakalım golf sahasını falan şu yollar bitsin artık bitsin bu kabus tozdan cam pencere açamıyoz bir oy verdik bin pişman oldun bu iş bu kadar sürmemeliydi
istanbullu misafir
04 Haziran 2016 Cumartesi 12:44
12:44
hasan hocam akyazılıya ekmeği bırakın bensize pasta yadireceğim diyor kimse inan mıyor hadi hocam umutla la bekliyoruz
mağdur vatandaş
25 Mayıs 2016 Çarşamba 08:53
08:53
Golf sahasIndan önce kuzuluk taşburun yolunu yapmanız oolmaz mı.akşama kadar toz yutuyoz.çukur çamur
LAZ UŞAĞI
24 Mayıs 2016 Salı 21:49
21:49
BAŞKAN, BU YOLLARDAN GEÇERKEN KIZIYOR MUSUN, KIZMIYOR MUSUNUZ?. VİCDANIN RAHAT MI? NE PROJESİ; YETER ARTIK ATTIĞIN YALANLAR YETER.
Cardozo
24 Mayıs 2016 Salı 20:21
20:21
Kasis yok mu başkanım kasis isteriz Akyazımıza !
Köylü
24 Mayıs 2016 Salı 20:15
20:15
Yol daha önemli başkan
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akyazı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0264 418 10 04 | Faks : 0264 418 10 04 | Haber Yazılımı: CM Bilişim